Dla niedowidzących Rozmiar tekstu: AAA
Moduły telemetryczne Firmy InVentia Sp. z o.o na naszej instalacji przesyłowej

27-04-2010  Aktualności

W trosce o środowisko w roku 2008 rozpoczęto poszukiwania urządzeń, które pozwoliłyby całodobowo monitorować stan techniczny armatury i instalacji w studniach zaworowo-spustowych, w których znajdują się zawory regulujące przepływ solanki, a w przypadku ewentualnego wycieku , poinformowałyby o zaistniałym fakcie pracownika kopalni.

- Głównym problemem pojawiającym się w rozmowach z potencjalnymi dostawcami był brak zasilania. Ze względu na usytuowanie studni daleko od terenów zamieszkałych, zainstalowane na zewnątrz urządzenia zapewniające energię elektryczną byłyby narażone na ewentualne kradzieże i dewastację. Według zapewnień producenta, czyli firmy InVentia Sp. z o.o. moduł telemetryczny charakteryzuje się niskim zużyciem energii, a wymienny zestaw baterii może pracować nawet do 5 lat. Odpowiedniej jakości obudowa urządzenia zapewnia ochronę przed panującymi w studniach warunkami. W ubiegłym roku zamontowaliśmy te urządzenia w dwóch studniach na trasie rurociągu solankowego żeby przetestować jego funkcjonalność – poinformował Andrzej Tylisz - Kierownik Oddziału energo-mechanicznego Kopalni Soli Mogilno.
- W zainstalowanej konfiguracji moduł współpracuje z dwoma pływakowymi regulatorami poziomu wykorzystując wejścia binarne, a informację o stanach alarmowych przesyła poprzez sieć telefonii komórkowej za pomocą SMS-ów, przekierowanych do pracowników Kopalni. System dwóch pływaków pozwoli osobom z dozoru określić wielkość ewentualnego wycieku i przeanalizować szybkości reagowania – podkreślają Rafał Męczyński i Łucjan Malczewski odpowiedzialni w Kopalni Soli „Mogilno” za wprowadzenie urządzeń do eksploatacji.
Po półrocznym testowaniu zainstalowanych urządzeń w naszych studniach podjęto decyzję o dalszej rozbudowie systemu. Obecnie montowane moduły pozwalają w zakresie swojej pracy na pozyskanie wielu dodatkowych informacji, m.in. – odnotowują fakt włamania do studni, informują o stanie naładowania baterii.
Do kwietnia 2010 r. roku system monitoringu został zainstalowany łącznie w 15 studniach (z 48 istniejących na instalacji), potwierdzając swoją potrzebę zastosowania i niezawodność w działaniu. Do końca 2011 roku chcemy w ten system wyposażyć całą instalację.

 
 
 

Marki Grupy ORLEN