Dla niedowidzących Rozmiar tekstu: AAA
Solino na półmetku kluczowej inwestycji Strategii Kawernowej

14-07-2017  Aktualności

Zgodnie z harmonogramem, trwają prace związane z kluczową inwestycją w Solino, polegającą na budowie stacji poboru wody z rzeki Noteć wraz z nabrzeżem kajakowym. Dzięki niej Spółka spełni nowe wymagania prawne, wchodzące w życie z początkiem 2018 roku.
Budowa ujęcia wody wraz z pompownią pozwoli Spółce na zwiększenie ilości wody przesyłanej do Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw „Góra”, znacznie poprawiając jego funkcjonalność i operacyjność. Planowana wydajność inwestycji to 1400 m3/h. Dzięki niej Spółka będzie w stanie szybciej i efektywniej wypompowywać paliwa i ropę naftową przechowywaną w podziemnych kawernach, poprzez wtłaczanie do nich solanki. Do tej pory zostały wykonane  prace ziemne komory budynku pompowni oraz kanału wlotowego doprowadzającego wodę z rzeki, nastąpiła przebudowa linii energetycznej. Inwestycja obejmuje także budowę nabrzeża kajakowego. Będzie to obiekt ogólnodostępny z miejscami parkingowymi, który umożliwi wygodne korzystanie z rzeki kajakarzom.
Realizowana przez Solino stacja poboru wody jest kolejnym zadaniem w ramach Strategii Kawernowej, która ma na celu dostosowanie magazynu do wymogów nowej ustawy o zapasach.
Wszystkie prace przebiegają zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, a ich zakończenie planowane jest na listopad 2017 roku.
 

fot. Mirosław Zakaszewski
 

« powrót

 
 
 

Marki Grupy ORLEN