Dla niedowidzących Rozmiar tekstu: AAA
O firmie

Kim jesteśmy

Mimo, że baśniowy świat podziemnych korytarzy to najczęstsze skojarzenie ze słowem „kopalnia soli”, to faktyczny obraz naszej kopalni soli dziś stanowi sieć rurociągów, stacje pomp i schematy komór wyświetlane na monitorach komputerów w sterowniach, a nasza działalność koncentruje się obecnie na podziemnym magazynowaniu ropy i paliw, wydobyciu solanki oraz konfekcjonowaniu soli.
 

Sól

Sól zawiera dwa pierwiastki chemiczne – sód i chlor. Życie bez soli wydaje się niemożliwe, gdyż sól powoduje zatrzymanie się wody w organizmie. Badania naukowe wykazały, że człowiek potrzebuje kilku gramów soli dziennie, aby przeżyć. Sól także poprawia smak i konserwuje.
 
Zastosowań soli jest bardzo dużo, począwszy od przemysłu spożywczego, poprzez mięsny, chemiczny, ciepłowniczy, energetyczny  szklarski aż do chłodniczego. Sól znajduje zastosowanie w medycynie, używana jest jako składnik paszy dla zwierzat, do przygotowania wody w basenach i w akwariach, do utrzymania dróg zimą.
 
Któż by pomyślał, iż kryształki soli były obecne w naszym życiu już od starożytnego Antyku. W dawnych czasach uzyskanie i wydobycie soli było trudne i niebezpieczne, jednakże opłacalne, ponieważ sól była niemalże na wagę złota. Obrazuje to polskie przysłowie: „Ja nie z roli ani soli, ale z tego co mnie boli...”. Już w starożytności ludzie traktowali sól z nie lada szacunkiem, na który zresztą zasługiwała jako jeden z najbardziej uniwersalnych w zastosowaniu minerałów.
 
Obecnie sól nie jest już tak kosztowna jak za czasów Greków i Rzymian. Często zapominamy o tym, że sól jest obecna niemal wszędzie, czy to w artykułach spożywczych, lekach, skórach, szkle, wodzie w basenach, czy też jest wykorzystywana do produkcji tekstyliów, detergentów itp.
 
Bez soli nie byłoby życia, dlatego staramy się dostarczyć Państwu wyroby solne jak najwyższej jakości, dążąc do tego, aby każdy klient był usatysfakcjonowany z wyboru naszej Firmy.
 

Solanka

Solankę wydobywamy w dwóch należących do Spółki kopalniach zlokalizowanych  w miejscowościach: Góra i Mogilno. Żaden z górników nie zjeżdża jednak pod ziemię, a eksploatacja prowadzona jest z powierzchni tzw.  metodą otworową. Polega ona na wprowadzeniu w złoże kolumn rur, a następnie wtłaczaniu wody do jednej z kolumn, co powoduje wypływanie solanki z drugiej kolumny.
 
Możemy z dumą przyznać, że jesteśmy największym producentem solanki w kraju i rocznie wydobywamy jej około 9 mln. m³. Solankę przesyłamy rurociągami do największych w Polsce zakładów branży sodowej i chemicznej zlokalizowanych w regionie.

Podziemny Magazyn Ropy i Paliw

Wydobywając solankę w nowoczesnej i  w pełni zautomatyzowanej kopalni w Górze, metodą podziemnego ługowania wysadu solnego otworami wierconymi z powierzchni, pozyskujemy przestrzeń poeksploatacyjną w złożach solnych znajdującą się około 350 m pod ziemią, będącą miejscem niekonwencjonalnego magazynowania nośników energetycznych.
 
W otworowej Kopalni Soli w Górze koło Inowrocławia w 2002 roku powstał Podziemny Magazyn Ropy i Paliw, w którym wykorzystując najnowocześniejszą technologię i idealne warunki geologiczne, dzięki doskonałym właściwościom wysadów solnych, jakimi są: plastyczność, wytrzymałość, a szczególnie neutralność chemiczna z produktami ropopochodnymi, magazynowane jest paliwo i ropa naftowa w sposób uznany na świecie za najbezpieczniejszy i najbardziej proekologiczny.
 
Nowoczesne metody obsługi magazynu poprzez zastosowanie daleko idącej informatyki, sterowania komputerowego, a także zabezpieczeń, powodują, że są one dużo bardziej bezpieczne  od zbiorników naziemnych. Przyjęte rozwiązania projektowe umożliwiające dokładne kontrolowanie procesu magazynowania nie stwarzają zagrożenia dla środowiska naturalnego. 
 
 
 
 

Marki Grupy ORLEN